Wiadomości

Wyniki

Dziś rozegrano ostatnią konkurencję. Załączamy nieoficjalne wyniki, pełna tabela dostępna na www.soaringspot.com/en_gb/wgc2018pl. Czas protestów mija o godzinie 22:30, potem (jeśli nie wpłyną zażalenia) wyniki stają się oficjalnymi.
21 lipca 2018 21:00 Maciej Całka

Zadanie 6

Zadanie numer 6 udane! Tasksetter znów pozwolił się dziś ścigać. W klasie Club do pokonania były 302 km, klasa Standard musiała oblecieć 330 kilometrów, natomiast klasa 15-metrowa szybowała aż 360 kilometrów. Pogoda początkowo nie była optymistyczna, ale ostatecznie szybownicy napotkali na swojej drodze chmury cumulusowe. Nastąpiły przetasowania w tabeli, które zwiastują prawdziwy dreszczyk emocji podczas jutrzejszej - ostatniej konkurencji.
20 lipca 2018 19:59 Tomek Wojciechowski

Pucowanie polszczyzny - część 2

Jest zdecydowanie lepiej! Zagraniczni Goście mają sporo czasu na doskonalenie swoich umiejętności w posługiwaniu się polszczyzną. Zostaliśmy zmuszeni wejść na wyższy poziom, żeby nie użyć słowa level. Zobaczcie jak z zakręconymi polskimi słowami radzą sobie: Adam Woolley, Norbert Alin Scarlat, Darius Liaugaudas oraz członek szwajcarskiego teamu: Luca Urban. Poprawnego wymawiania polskich słów tym razem uczy nie tylko Sebastian Kawa, ale także Łukasz Grabowski. Miłego oglądania. PS. Przyznajcie, że poradzili sobie wzorowo!?
19 lipca 2018 20:17 Tomek Wojciechowski

Prognoza jak gotowanie

„Nie strzelajcie do posłańców” – żartują, gdy mają do przekazania niepomyślne wieści. Czyli takie, które uziemiają pilotów na kolejny dzień. Meteorolodzy, którzy towarzyszą zawodnikom 35 Szybowcowych Mistrzostw Świata FAI mają niezwykle trudne zadanie – jak powiedzieć, że przez najbliższe trzy dni pogoda nie pozwoli na rozegranie żadnej konkurencji?
18 lipca 2018 22:55 Tomek Wojciechowski

Dobre, bo polskie

Po międzynarodowym wieczorze zorganizowanym pomiędzy sobotnią i niedzielną konkurencją, przyszła pora na tradycyjny wieczór organizatora. Tym razem to Polacy pokazali swoją gościnność. Była zupa, zakąski, kaszanka z cebulką, pyra z gzikiem oraz napoje. Była polska muzyka oraz tańce.
18 lipca 2018 21:37 Tomek Wojciechowski

Zadanie 5

Niepewna pogoda oraz niesprzyjające warunki pogodowe podczas dolotu do lotniska sprawiły, że piąta konkurencja rozegrana w poniedziałek stała się loterią, a dla wielu szybowników także okazją do pokazania swoich umiejętności w sytuacjach kryzysowych. Zanotowano ponad 500 przygodnych lądowań. W polu cebuli znalazł się ostatecznie także sam Sebastian Kawa.
18 lipca 2018 10:48 Tomek Wojciechowski

Międzynarodowy wieczór

Makaron z sosem pomidorowym, salami oraz parmezan. To na stoisku włoskim. Regionalne kiełbaski z grilla przygotowane przez Niemców. Genialne, rozpływające się w ustach prosciutto przygotowane przez Chorwatów. Piwo lane na stoisku czeskim oraz wiele, wiele innych kulinarnych atrakcji. Po zakończeniu konkurencji, w sobotę wieczorem przyszedł czas na tradycyjny wieczór międzynarodowy. Trzeba przyznać, że wszystkie kraje stanęły na wysokości zadania. Zobaczcie sami co działo się w hangarze briefingowym :)
18 lipca 2018 10:32 Tomek Wojciechowski

Polska gościnność

Argentyńczyk Matias Pasztor poznał co to polska gościnność. Gdy podczas rozgrywania konkurencji numer 4 musiał przygodnie lądować gdzieś w okolicach Brzezin w powiecie kaliskim przekonał się, że Polacy potrafią nie tylko zaaresztować szybowiec i natychmiast żądać odszkodowania za poniesione straty. Mieszkańcy okolicznych domostw wyszli do niego i przywitali go jak najlepszego gościa. Na stole pojawiły się lokalne trunki, a spontaniczna akcja przerodziła się w ... świętowanie. Zobaczcie jak wspomina to wszystko Argentyńczyk.
18 lipca 2018 10:11 Tomek Wojciechowski

Czwarta konkurencja rozegrana

35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata FAI w Ostrowie zostały pomyślnie rozegrane. Do tego, aby były ważne wystarczyło rozegranie czterech konkurencji. W niedzielę tasksetter Artur Rutkowski wypuścił szybowników na trasę, by ci mogli się odrobinę pościgać. Dodatkowo wprowadzono zmianę regulaminową i wprowadzono tzw. designated start time (wyznaczony start rozpoczęcia). 3 szybowce lądowały przygodnie.
17 lipca 2018 09:41 Tomek Wojciechowski

Zadanie 3 zaliczone

Po kilku dniach przerwy w lotach, spowodowanych niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, zawodnicy wracają do gry. Tym razem dość kapryśna pogoda pozwoliła na rozegranie krótszych konkurencji, trwających średnio od 2,5 do 3 godzin, tym samym piloci pokonywali od ok. 270 do 320 km. Pod koniec zadań, już w czasie dolotów szybowników, silny wiatr i gwałtowna ulewa sprawiły, że aż szesnastu lądowało poza lotniskiem. Na szczęście zarówno piloci, jak i ich maszyny wrócili bezpiecznie.
15 lipca 2018 14:08 Tomek Wojciechowski